Czy lekarz w internetowej przychodni każdemu wypisze receptę online? Sprawdzamy, w jakich sytuacjach jej nie otrzymasz

Czy lekarz w internetowej przychodni każdemu wypisze receptę online? Sprawdzamy, w jakich sytuacjach jej nie otrzymasz

Stron, za których pośrednictwem pacjentom wystawiona może być recepta online, jest w sieci wiele i najczęściej są to medyczne podmioty prywatne. Czy opłacenie przez pacjenta zdalnej konsultacji z lekarzem jest równoznaczne z otrzymaniem recepty, bez względu na wszystko? Niekoniecznie. Sprawdź, kiedy lekarz nie wystawi recepty online pacjentowi. 

Czym jest recepta online i jak można ją otrzymać?

Wraz z rezygnacją z recept papierowych i wprowadzeniem w naszym kraju e-recept, pojawiła się możliwość ich wystawiania również bez bezpośredniego kontaktu na linii lekarz-pacjent. Recepty online to zwykłe e-recepty, tylko wystawiane pacjentom po konsultacjach odbywających się przez Internet. Cieszą się one dużym zainteresowaniem między innymi z tego względu, że nie trzeba wychodzić z domu i zmieniać swoich planów, by móc je otrzymać. Na konsultację zdalną z lekarzem nie trzeba ponadto rejestrować się z wyprzedzeniem. Jest to więc opcja dla zapominalskich, którym kończą się leki, czy też na sytuacje awaryjne, gdy lek potrzebny jest „na już”. 

W sieci funkcjonuje sporo serwisów medycznych, które pacjentom oferują opcję konsultacji przez Internet w dowolnej chwili. Przykładem takiej placówki medycznej jest NaszaRecepta, gdzie wystawianie recepty online odbywa się nawet w 5 minut od przesłania uzupełnionego formularza medycznego. Pacjentki chętnie decydują się na to rozwiązanie, gdy pilnie potrzebna jest im tabletka „po”. Recepta online może być jednak ekspresowo wystawiona również na inne leki – przykładem są chociażby tabletki antykoncepcyjne online. Sprawdzi się to, gdy pacjentka nie dopilnuje, że kończy jej się opakowanie. 

Kiedy lekarz nie przepisze recepty online?

Nie każdemu może być wystawiona recepta online, gdyż przepisanie pacjentowi jakiegokolwiek leku – zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet – zawsze poprzedza wywiad medyczny. Jeśli w wywiadzie medycznym specjalista nie znajdzie wskazań do terapii lub zauważy przeciwwskazania do stosowania leku, ma prawo odmówić wystawienia pacjentowi recepty. Za przepisaną pacjentowi terapię odpowiedzialność bierze bowiem zawsze lekarz, w tym zarówno ten przyjmujący stacjonarnie, jak i lekarz online. Recepta musi mieć każdorazowo uzasadnienie medyczne, więc wystawianie recepty online nigdy nie jest „automatyczne”.

Lekarz może odmówić przepisania danego leku również, jeśli jego wątpliwości budzi rzetelność odpowiedzi pacjenta na zadane w formularzu medycznym pytania. W niektórych ponadto przypadkach specjalista oferujący konsultacje online może poprosić pacjenta o dosłanie dodatkowej dokumentacji medycznej, która potwierdzałaby wskazania do terapii. Pamiętać należy także, że w przypadku chęci korzystania z prywatnych konsultacji zdalnych z lekarzem, konieczne jest ich wcześniejsze opłacenie. Pacjent nie płaci za receptę, tylko za konsultację, której efektem może być e-recepta online, jednak elektroniczna recepta nie będzie wystawiona, jeśli konsultacja prywatna nie zostanie opłacona. 

Czy apteka może odmówić realizacji recepty online?

Prawidłowo wystawiona e-recepta uprawnia pacjenta do wykupienia leków, bez względu na to, czy jest to apteka stacjonarna czy apteka online. Recepta wystawiona przez Internet nie różni się niczym od tej wystawianej w czasie konsultacji stacjonarnych (poza formą kontaktu z lekarzem), więc i jej realizacja przebiega tak samo. Oznacza to, że dla farmaceuty nie ma znaczenia forma przepisania pacjentowi leku, tylko prawidłowość wystawienia e-recepty. Przy bezbłędnie wystawionej elektronicznej recepcie (również online), farmaceuta nie odmówi wydania leku. Decydując się jednak na realizację e-recepty w aptece internetowej, należy pamiętać, że leki odebrać trzeba będzie w stacjonarnym punkcie aptecznym – nie mogą być dostarczone do domu pacjenta.

Artykuł partnerski

Polecane

Najnowsze