Jak postąpić, gdy konsument poniósł już koszty związane z odczytem, określone przez firmę specjalistyczną, wykonującą te usługi, będącą kontrahentem dostawcy (klauzula 5. w artykule)? Czy można domagać się zwrotu poniesionych kosztów?

Paweł Kulesz

Możliwy jest zwrot poniesionych kosztów na podstawie przepisów o nienależnym świadczeniu (art. 410 i następne kc).

Kamila Kaźmierczyk

Powiązany artykuł

Pytania i odpowiedzi zobacz więcej >>