Firma na Cyprze – sprawdzamy, czy to się opłaca

Firma na Cyprze – sprawdzamy, czy to się opłaca

Cypr to jeden z europejskich rajów podatkowych, do zakładania firm na wyspie zachęca m.in. anglosaski system prawa. Nic więc dziwnego, że po ogłoszeniu zasad „Polskiego Ładu”, który dla wielu przedsiębiorców oznaczał będzie podwyżkę podatków, w internecie zaczęto masowo wyszukiwać informacje nt. zakładania firm m.in. właśnie na Cyprze.

Cypr – nowa siedziba Twojej firmy?

Cypr leży we wschodniej części Morza Śródziemnego, między Turcją a Libanem. Powierzchnia wyspy zbliżona jest mniej więcej do obszaru, jaki zajmuje najmniejsze polskie województwo – opolskie (9251 km kw). Na Cyprze mieszka niecałe 900 tys. osób. Kraj od 2004 r. jest członkiem Unii Europejskiej, 4 lata później wszedł do strefy Euro. Polakom Cypr kojarzy się przede wszystkim z turystycznym rajem i celem wyjazdów wakacyjnych, choć wielu też w pierwszej kolejności powie: podatkowe Eldorado. Ale czy faktycznie tak jest?

Spółka na Cyprze

Zachęt do założenia spółki na Cyprze jest sporo. Istotnym czynnikiem jest to, że kraj należy do Unii Europejskiej, ale system prawny oparty jest na nieco mniej sformalizowanym prawie anglosaskim. Przede wszystkim jednak ten wyspiarski kraj określany jest mianem raju podatkowego, choć nie oznacza to, że na Cyprze w ogóle nie ma publicznych danin. 

Na Cyprze osoby prawne zapłacą 12,5-procentowy podatek dochodowy. Dodatkowo ustawodawcy zaprojektowali wiele opcji obniżenia tego podatku, nawet do ok. 2%. Jedną z takich opcji jest IP BOX, czyli specjalna ulga obejmująca m.in. programistów – tłumaczy Maciej Oniszczuk.

Ekspert kancelarii Oniszczuk & Associates wspomina też, że dywidendy otrzymywane przez spółki na Cyprze oraz zyski cypryjskich spółek pochodzące z obrotu papierami wartościowymi co do zasady nie podlegają opodatkowaniu. 

Cypr. Korzyści podatkowe

Firma na Cyprze – skąd to nagłe zainteresowanie? W kraju nie milkną echa konferencji, na której Zjednoczona Prawica ogłosiła “Polski Ład”, czyli plan na wyjście z kryzysu po pandemii. Mimo że przedstawione propozycje to na razie blisko 200 stron zapełnionych głównie wykresami, a nie konkretnymi projektami ustaw, u części podatników zdążyły już one wzbudzić spory niepokój. 

Jak wynika z obliczeń analityków Grant Thornton, najwięcej stracą osoby prowadzące działalność gospodarczą – w tym samozatrudnieni. Przedsiębiorca o dochodach 12 tys. zł brutto miesięcznie zapłaci więcej w daninach o ponad 5,5 tys. zł rocznie, a przy dochodach sięgających 20 tys. zł brutto jego opodatkowanie wzrośnie o ponad 14 tys. Skąd się to bierze? Głównie ze zmiany sposobu naliczania składki zdrowotnej, która będzie obliczana od całego przychodu. Dodatkowo nie będzie można jej odliczyć od podatku. Tylko w niewielkim stopniu straty na składce zdrowotnej zostaną zmniejszone poprzez wyższą kwotę wolną oraz podwyższenie drugiego progu podatkowego. 

Firma na Cyprze, w Czechach czy na Malcie?

Informacje o planowanych zmianach podatkowych zasiały sporą niepewność wśród przedsiębiorców. Widać to choćby po tym, że od momentu ogłoszenia “Polskiego Ładu” nasza strona internetowa przeżywa prawdziwe oblężenie – komentuje Maciej Oniszczuk z kancelarii Oniszczuk & Associates, specjalizującej się w doradztwie prawnym i podatkowym dla biznesu czy też zakładaniu spółek w Polsce i za granicą. – Coraz więcej osób pyta o możliwość przeniesienia swojego biznesu poza Polskę, a największe zainteresowanie wzbudzają takie kraje jak Czechy, Malta czy Cypr – dodaje Oniszczuk.

Jak założyć firmę na Cyprze

Zanim otworzymy firmę na Cyprze, należy przejść weryfikację. Nie jest ona skomplikowana i nie powinna nastręczać trudności.

Gdy korzysta się z usług wyspecjalizowanej kancelarii należy jedynie okazać dowód osobisty lub paszport, inny dokument potwierdzający adres zamieszkania oraz życiorys. Przedsiębiorca musi też przedstawić opis planowanej działalności oraz proponowaną nazwę dla spółki – wyjaśnia Maciej Oniszczuk.

Po weryfikacji można już zarejestrować firmę i warto podkreślić, że na Cyprze nie obowiązuje minimalna wysokość kapitału zakładowego i nie ma obowiązku, żeby faktycznie go pokryć. 

Firma na Cyprze – gdy ją zakładamy, możemy liczyć na poufność. Zakładający biznes nie widnieją w rejestrze spółek. Zamiast nich umieszczani są tam nominowani oficerzy, a spółka musi posiadać co najmniej jednego dyrektora i sekretarza. 

Zaufanie do nominalnych oficerów jest podstawą funkcjonowania cypryjskiego systemu. To oni zostają wpisani do rejestru jako udziałowcy. To nie oni jednak prowadzą sprawy spółki, a działają jedynie na zlecenie właściciela firmy, któremu przysługują wszystkie korzyści – podkreśla Oniszczuk. 

Cypr. Konieczna jest zmiana rezydencji

Trzeba jednak pamiętać o bardzo ważnym aspekcie, czyli o rezydencji podatkowej. – Jeśli posiadamy polską rezydencję podatkową, to niezależnie od tego, że dochody czerpiemy ze spółki zagranicznej, nadal musimy opodatkować się w Polsce – mówi Oniszczuk. Za osoby zamieszkujące w Polsce uznaje się tych, którzy w Polsce przebywają co najmniej 183 dni i mają tutaj centrum swoich interesów rodzinnych czy gospodarczych. 

Aby uniknąć podwójnego opodatkowania wielu klientów kancelarii decyduje się na zmianę rezydencji na rezydencję cypryjską. Wtedy otrzymywane przez nich dywidendy mogą być zwolnione całkowicie od podatku, a stan konta nie jest raportowany do Polski w ramach globalnego systemu CRS. – Na takie rozwiązanie decyduje się wielu programistów, którzy mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie. Wtedy z każdych zarobionych 100 euro mogą zatrzymać nawet 98 – mówi Oniszczuk.

Jak uzyskać rezydenturę na Cyprze? Należy tam przebywać co najmniej 60 dni, prowadzić działalność lub być zatrudnionym, a także wynajmować nieruchomość i pilnować, żeby nie zdobyć innej rezydencji podatkowej np. poprzez przebywanie w Polsce przez 183 dni. 

Koszty życia na Cyprze

Firma na Cyprze zarejestrowana, ale co dalej? Liczyć się trzeba z tym, że koszty życia na Cyprze są nieznacznie wyższe niż w Polsce. Szczególnie, gdy porównamy obie stolice. Jeśli w Warszawie żyjemy za ok. 12 tys. złotych, to żeby utrzymać ten sam standard w Nikozji musimy wydać ok. 2 tys. więcej. Jedyne na czym możemy zaoszczędzić to najem mieszkania, gdyż lokum na Cyprze możemy mieć o ok. 25% taniej. Inne koszty życia są już wyższe, np. artykuły spożywcze są o nawet 50% droższe. Wynika to z wyspiarskiego charakteru Cypru i tego, że muszą importować znacznie więcej produktów, a koszty tego są również wyższe niż na kontynencie.

Polecane

Najnowsze