Kupujesz mieszkanie? Zobacz, jakich formalności musisz dopełnić!

Kupujesz mieszkanie? Zobacz, jakich formalności musisz dopełnić!

Własny adres w Gliwicach to marzenie wielu osób. To świetnie prosperujące miasto, które kusi wieloma możliwościami — zarówno na gruncie zawodowym, jak i dla tych, którzy chcą mieć dostęp do renomowanych śląskich uczelni. O jakie formalności warto zadbać przy zakupie posesji? Sprawdźmy! 

Szukasz swojego miejsca do życia? Pamiętaj o ekologii i podwyższonym standardzie deweloperskim! 

Ceny inwestycji mieszkalnych w całej Polsce rosną bardzo dynamicznie. A przecież dobrze byłoby wydać kapitał w taki sposób, by nasz wymarzony metraż spełniał wszystkie oczekiwania. Właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywa wybór godnego zaufania wykonawcy.

Działający na śląskim rynku nieruchomości od ponad dekady deweloper Dom100 oferuje nowoczesne apartamenty w Gliwicach. Wprowadził na rynek, a następnie sprzedał ponad 600 nieruchomości: zarówno domów, jak i mieszkań czy apartamentów.

Aktualnie w sprzedaży są Apartamenty Poezji III. Inwestycja składa się z dwóch budynków mieszkalnych. Wyróżnia je podwyższona izolacja akustyczna, dzięki czemu mieszkańcy będą jeszcze lepiej odizolowani od hałasu i zgiełku miasta. 

Apartamenty Poezji III w Gliwicach

Na terenie osiedla nie zabraknie też przyjaznych dla planety rozwiązań. Wykonawca zadbał m.in. o fotowoltaikę do zasilania wspólnych części inwestycji, indywidualne liczniki oraz pompy ciepła. Ogromnym atutem, który na pewno warto docenić, jest znajdująca się na terenie Apartamentów Poezji III ładowarka pojazdów elektrycznych. To prosty sposób, by mieszkańcy mogli zasilić w prąd swój pojazd, bez konieczności wyjazdu na stację paliw.

Jakie formalności przy zakupie mieszkania?

Nie istnieje jedna uniwersalna ścieżka zakupu lokalu mieszkalnego. Wynika to z tego, że w Polsce zupełnie inaczej trzeba podejść do zakupu posesji z rynku wtórnego, a inaczej do nowej inwestycji deweloperskiej. Co warto podkreślić, zakup wymarzonego mieszkania od dewelopera może być dla nas korzystny także pod kątem finansowym.

Wynika to z tego, że takie inwestycje są zwolnione z podatku PCC. Wciąż jednak trzeba zapłacić podatek od nieruchomości. Warto pamiętać też o tym, że musimy go uiścić w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od zakupu. Dokument składamy w urzędzie gminy właściwym dla lokalizacji inwestycji.

Notariusz a zakup mieszkania od dewelopera

Skorzystanie z jego usług będzie dla nas obowiązkowe. Wynika to m.in. z tego, że do księgi wieczystej nieruchomości muszą zostać wprowadzone dane nowego właściciela. Często spotykaną praktyką jest jednoczesne wydanie 3-4 odpisów takiego dokumentu. 

Skorzystanie z notariusza to dodatkowy wydatek, jednak koszty (tzw. taksy notarialne) definiuje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 roku. Zgodnie z danymi ministerstwa na 2022 rok, za nieruchomość, której wartość mieści się między 60 000 a 1 000 000 PLN, maksymalna wysokość taksy, to 1010 zł + 0,4% nadwyżki od kwoty przekraczającej 60 tysięcy złotych.

Zakup mieszkania od dewelopera na kredyt — na co warto zwrócić uwagę?

Profesjonalne firmy, które działają w tym sektorze rynku od wielu lat, oferują też doradztwo w zakresie usług kredytowych. Można tu wskazać na przykład na Dom100 – deweloper współpracuje z najlepszymi bankami, a także ma rachunek powierniczy w PKO Banku Polskim. 

Warto też upewnić się, czy inwestor współpracuje z godnymi zaufania instytucjami ubezpieczeniowymi. To dodatkowy bufor bezpieczeństwa dla naszej wymarzonej nieruchomości. Załatwiając wszystkie formalności u wykonawcy inwestycji, zaoszczędzimy też na kosztach — nie będziemy musieli opłacać pośrednika.

Artykuł partnerski

Polecane

Najnowsze