Bezpieczeństwo prawne ma strategiczne znaczenie dla każdej firmy. To jedna z usług, którą przedsiębiorcy zlecają zewnętrznym kancelariom. Jak znaleźć odpowiedniego partnera w biznesie? Przydatna okaże się baza firm.
Usługi prawne dla biznesu – kluczowa rola
Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że świat biznesu jest bezpośrednio powiązany z kwestiami prawnymi. Te niestety bardzo często zmieniają się nieoczekiwanie i nie są wcale zmianami na lepsze. W wielu przypadkach okazuje się, że prowadzenie firmy jest po prostu coraz trudniejsze. W związku z tym wielu przedsiębiorców decyduje się na bezpośrednie zatrudnienie prawnika lub współpracę z zewnętrznymi kancelariami. Jak wynika z raportu „Prawnicy przedsiębiorstw w centrum procesów biznesowych”, przygotowanego przez PWC i Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw, powierzane im zadania są przy tym bardzo różnorodne i złożone. Niemal 80% przedsiębiorstw zleca m.in. postępowania sądowe, a 47% korzysta ze wsparcia związanego z podatkami. 41% deleguje procesy związane z prawem pracy. Sporą popularnością cieszą się również m.in. obsługa transakcji, sprawy windykacyjne czy prawo konkurencji.
Doradztwo prawne w bazie firm
Jak widać, współpraca z doświadczonymi prawnikami jest zasadniczo nieodłącznym elementem prowadzenia biznesu. Dotyczy przy tym bardzo zróżnicowanych przedsiębiorstw. Z profesjonalnego wsparcia korzystają zarówno międzynarodowe korporacje, jak i małe i średnie czy mikroprzedsiębiorstwa. Kluczowe znaczenie odgrywa oczywiście dotarcie do firm specjalizujących się w usługach prawnych. Pomocna będzie baza firm jak np. ALEO.com, gdzie znajdują się 62 303 przedsiębiorstwa zajmujące się doradztwem prawnym.
W tej samej kategorii – usług finansowych i doradczych – można znaleźć ponadto między innymi 85 512 podmiotów specjalizujących się w doradztwie biznesowym, 59 806 firm świadczących usługi doradztwa rachunkowego i księgowego, 30 879 specjalizujących się w finansach i 38 firm doradztwa podatkowego.
Znajdź prawnika w swojej okolicy
Jak znaleźć sprawdzonego doradcę? Również w tym przypadku przydatna okaże się baza firm. W jednym miejscu znajdują się dane wszystkich zarejestrowanych podmiotów, wzbogacone o informacje z wielu rejestrów. Poszukiwania należy podzielić na dwa etapy. W pierwszej kolejności konieczne będzie wytypowanie listy odpowiednich przedsiębiorstw.
Aby to zrobić, można posłużyć się jednym z dwóch sposobów:
- Wpisz w oknie wyszukiwarki frazę kluczową, np. doradztwo prawne, kancelaria prawnicza, radca prawny.
- Do listy firm uda się również dotrzeć, korzystając z drzewka kategorii. W tym celu należy najpierw wybrać kategorię „Usługi dla firm”, w której znajduje się łącznie 782475 podmiotów, następnie przejść do podkategorii „Usługi finansowe i doradcze”, zrzeszającej 295 708 firm, a na końcu wybrać „Doradztwo prawne”.
Jeżeli zależy Ci na nawiązaniu współpracy z firmą ze swojej okolicy, wystarczy zastosować filtr i wybrać określone województwo. Pozwoli to na dotarcie do firm specjalizujących się w doradztwie prawnym, które są zarejestrowane we wskazanym regionie.
Zweryfikuj potencjalnego partnera
Oczywiście relacja pomiędzy klientem a prawnikiem jest wyjątkowa. Musi opierać się przede wszystkim na zaufaniu i pełnym przekonaniu co do kompetencji i doświadczeń partnera. Jak je zweryfikować? Również w tym przypadku przydatna okaże się baza firm. Aby to zrobić, wystarczy przejść do profilu konkretnego przedsiębiorstwa.
Oto niektóre informacje, które uda się uzyskać:
- Adres rejestracji i korespondencyjny,
- kody PKD określające zakres działania firmy,
- numer NIP, REGON,
- istnienie małżeńskiej wspólnoty majątkowej,
- data rozpoczęcia działalności,
- numer rachunków bankowych z rejestru VAT,
- powiązania finansowe i osobowe,
- sprawozdania finansowe (jeśli dotyczy to wybranej firmy).
W najlepszych bazach firm znajduje się również sekcja opinii. W tym miejscu inne osoby, np. dotychczasowi kontrahenci czy klienci, mogą dzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi przedsiębiorstwa. Pozwoli to na ocenienie, czy były zadowolone ze współpracy i czy polecają ją również innym osobom.
Czym kierować się, dobierając prawnika?
Oczywiście sama analiza danych pochodzących z publicznych rejestrów to zaledwie punkt wyjścia. Pod uwagę należy wziąć również inne czynniki związane z kompetencjami i doświadczeniami prawników. Według raportu „Prawnicy przedsiębiorstw w centrum procesów biznesowych” aż w 52% przypadków decyzję o wyborze zewnętrznej kancelarii prawnej podejmuje wewnętrzny dział prawny firmy bez ściśle określonej procedury.
30% firm również korzysta z opinii własnych prawników, jednak odbywa się to w ramach określonej procedury konkursowej lub przetargowej. W 12% firm decyduje o tym wskazanie zarządu lub innego wewnętrznego klienta biznesowego. Co ciekawe: aż 39% przedsiębiorstw podchodzi do budżetu na ten cel elastycznie w zależności od potrzeb. 15% firm przeznacza na ten cel do 500 tys. zł rocznie, a budżet aż 30% przedsiębiorstw przewyższa tę kwotę.
Artykuł partnerski