Zmiany w kredytach hipotecznych — co czeka kredytobiorców?

Zmiany w kredytach hipotecznych — co czeka kredytobiorców?

Planujesz zakup nieruchomości? A może należysz do grona kredytobiorców, którzy spłacają już swoje zobowiązanie? Niezależnie od tego, którą z grup reprezentujesz, sprawdź, na co warto się przygotować i jakie zmiany czekają Twój domowy budżet w kolejnych miesiącach.

Szalejąca inflacja sprawiła, że wszystko zaczęło drożeć. Nagle, otrzymując to samo wynagrodzenie, możesz pozwolić sobie na znacznie mniej. Jednym ze sposobów walki ze spadkiem siły nabywczej pieniądza jest podnoszenie stóp procentowych kredytów. To jednak spowodowało, że urosły również raty zobowiązań, które w wielu przypadkach podrożały nawet o kilkaset złotych. Jak w takim razie poradzić sobie z tym problemem i na co się przygotować? Sprawdźmy.

Kredyt hipoteczny w 2022 roku — co warto wiedzieć?

Bank przed wydaniem decyzji kredytowej bardzo dokładnie sprawdza zdolność kredytową wnioskującego. Ta, aktualnie ma jeszcze większe znaczenie. Dlaczego? Wzrost kosztów kredytów sprawił, że zdolność kredytowa Polaków zaczęła widocznie topnieć. Jeśli więc jeszcze do niedawna otrzymanie kredytu na zakup nieruchomości kosztującej 350 tys. złotych, nie stanowiło większego problemu, to aktualnie pomysł ten może przejść jedynie do sfery marzeń.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, banki przy badaniu zdolności swoich klientów muszą uwzględniać wyższy bufor na ewentualne podwyżki stóp procentowych. Do niedawna wynosił on 2,5 proc., a teraz został podniesiony aż do 5 proc. Zanim złożysz wniosek do banku, dokładnie sprawdź swoje możliwości finansowe. Może Ci w tym pomóc kalkulator zdolności kredytowej. Narzędzie w prosty i szybki sposób sprawdzi, na jaką kwotę finansowania możesz liczyć. Wystarczy, że podasz kilka podstawowych informacji.

Rok 2022 przyniósł zmiany na rynkach finansowych i zachwiał nasze poczucie bezpieczeństwa na wielu polach. Kredytobiorcy, którzy do tej pory ze spokojem wiązali koniec z końcem, zaczęli wpadać w finansowe tarapaty spowodowane m.in. ciągłym wzrostem rat. Jednym z rozwiązań tego problemu, stały się kredyty ze stałą stopą procentową, które zgodnie z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego, pojawiły się w ofercie każdego banku, który udziela kredytów mieszkaniowych. Dzięki temu zarówno przyszli, jak i aktualni kredytobiorcy mogą skorzystać z oprocentowania stałego, podpisując aneks na określony czas. To gwarantuje spokój na kolejne 5 lub 10 lat.

Banki odpowiadając na spadek popytu związanego z kredytami hipotecznymi, wprowadziły do swoich ofert wiele ulepszeń mających zachęcić klientów to składania wniosków. Jednym z nich okazało się obniżenie marży. Niektóre instytucje stosują aktualnie marże niższe o ok. 0,2-0,3 pp. w porównaniu do września 2021 roku. Dodatkowo instytucje finansowe stały się bardziej otwarte na negocjacje. Zamiast więc samodzielnie porównywać propozycje banków, które zmieniają się z minuty na minutę, warto korzystać z porównywarek lub rankingów. Jedną z możliwości sprawdzenia jak atrakcyjne są kredyty hipoteczne jest ranking na czerwona-skarbonka.

Wakacje kredytowe i Fundusz Wsparcia — jakie zmiany czekają kredytobiorców?

Problemy finansowe wielu kredytobiorców sprawiły, że rząd postanowił uruchomić kilka programów pomocowych. Wszystkie zostały zawarte w projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Na co mogą więc liczyć Polacy, spłacający swoje kredyty hipoteczne?

Jedną z propozycji są wakacje kredytowe. Zgodnie z założeniami, kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłatę nawet 8 rat: w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału 2022 roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów w 2023 roku. Wakacje dotyczą całości raty (części kapitałowej i odsetkowej) i sprawiają, że termin spłaty zobowiązania zostanie przesunięty, ale bez naliczania dodatkowych odsetek.

Rząd postanowił też od nowego roku zlikwidować WIBOR® i zastąpić go alternatywnym wskaźnikiem. Na chwilę obecną nie wiadomo jakie rozwiązanie zostanie przyjęte, jednak zgodnie z zapewnieniami, sposób obliczania nowego wskaźnika ma być korzystniejszy dla kredytobiorców. Zdaniem rządzących duży wpływ na poprawę domowych budżetów mają mieć również dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Z pomocy mogą skorzystać osoby bezrobotne, te, których miesięczne koszty obsługi kredytu przekraczają 50 proc. dochodów lub te, którym po odjęciu kosztów kredytu zostanie na życie 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1200 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Polecane

Najnowsze