Mam kredyt denominowany do franka szwajcarskiego — co robić?

Mam kredyt denominowany do franka szwajcarskiego — co robić?

Wraz z nagłym wzrostem kursu franka w 2015 roku, wielu kredytobiorców zostało postawionych w bardzo trudnej sytuacji. Ich zobowiązanie urosło z dnia na dzień, często nawet kilkukrotnie. Ponieważ sprawy frankowe okazały się skomplikowane, wiele osób, posiadających kredyt w tej walucie, zaczęło dochodzić swoich spraw w sądzie. Co zrobić, kiedy masz kredyt denominowany do franka szwajcarskiego? Podpowiadamy

Czym jest kredyt denominowany do franka szwajcarskiego?

Kredyty walutowe, tak chętnie zaciągane przez Polaków jeszcze kilka lat temu, wraz z nagłym wzrostem kursu franka dla wielu stały się przekleństwem.

Problematyczne były zarówno kredyty indeksowane do franka, jak i denominowane</strong>. Te drugie stanowią wyzwanie o tyle większe, że w przypadku tego rodzaju zobowiązania kwota do spłaty wyrażona jest w CHF. Oznacza to, że niezależnie od kursu waluty, musimy spłacić bankowi dokładnie taką samą sumę, jaka widnieje na umowie kredytowej. Ponieważ kursy walut są wielką niewiadomą, kredyt denominowany do franka szwajcarskiego to sprawa dla www.kancelariakredytobiorcy.pl Warto skontaktować się ze specjalistami, dlatego, że w przypadku nieuczciwej umowy z bankiem, jedyną opcją na zmniejszenie kosztów kredytów jest proces sądowy

Co robić, jeśli mam kredyt denominowany do franka?

Jak już zostało wspomniane, aby zmniejszyć koszty związane z kredytem denominowanym, konieczne będzie skontaktowanie się z odpowiednią kancelarią. Prawnicy dokładnie zapoznają się z umową, którą podpisałeś, i odpowiednią metodę rozwiązania sprawy Warto tutaj zaznaczyć, że ostateczna ścieżka wyprostowania problemu zależy od wielu różnych czynników, między innymi stopnia skomplikowania umowy, czy kwoty, którą już zdążyłeś bądź nie zdążyłeś spłacić. Choć jako jedna z najlepszych opcji dla wielu Frankowiczów jawi się całkowite unieważnienie umowy kredytowej, to nie jest to rozwiązanie stosowane dla każdego, nie zawsze będzie także dla kredytobiorcy korzystne.

Pomoc Frankowiczom – możliwe opcje

Rozwiązanie spraw frankowych może być różne. Jeśli sąd uzna, że umowa kredytowa była nieuczciwa, klient ma prawo do złożenia wniosku o jej unieważnienie, które skutkuje anulowaniem wszelkich roszczeń banku, takich jak prowizje czy tak zwany spread (różnicę w kursie waluty, na której zarabia bank). Inne rozwiązania, które często są proponowane przez różne kancelarie, to odfrankowienie kredytu, albo jego przewalutowanie. Pierwsza opcja odbywa się w procesie sądowym i skutkuje wyrokiem, że kredyt z uwagi na nieuczciwe klauzule od samego początku powinien być uskuteczniany w złotówkach. Kwota do spłaty dla frankowicza jest więc pomniejszona o wahania waluty, które były przyczyną wszystkich problemów, pozostają natomiast wszystkie prowizje czy marże, jednak, jak wiemy, banki zarabiały głównie na spreadzie, więc dodatki te są dużo mniejsze. Natomiast przewalutowanie kredytu to przeliczenie go na złotówki znacznie później, co sprawia, że spłata i tak jest dużo wyższa, niż kredytobiorca mógł się spodziewać na początku.

Polecane

Najnowsze