Zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Cywilnego (tj: art.758-1088)skarga ma służyć na działanie lub zaniechanie działania komornika które jest sprzeczne z przepisami procesowymi .Zaskarżyć również można odmowę dokonania czynności od której komornik był zobowiązany na mocy prawa. Osoba składająca skargę nie musi poprzedzać ją wnioskiem do komornika , jeżeli czynność komornika była bezpodstawna ze skargą można od razu wystąpić do Sądu .
Skargę może wnieść strona postępowania lub inna osoba której prawa zostały naruszone , skarga przysługuje głównie :
– wierzycielowi – wnioskodawca postępowania
-dłużnikowi
-innej osobie – której prawa zostały naruszone działaniami lub zaniechaniem komornika.
Art. 126 i nast. KPC normują że skarga na czynność komornika powinna spełniać wymagania pisma procesowego oraz określić zaskarżone działanie lub czynność.
Aby skarga została uwzględniona musi spełniać odpowiednie wymogi formalne tj:
-oznaczenie Sądu do którego ma zostać wniesiona
-oznaczenie stron postępowania czyli wierzyciela i dłużnika
-oznaczenie rodzaju pisma
-wskazanie sygnatury postępowania egzekucyjnego
-określenie zaskarżonej czynności lub zaniechania
– wniosek o zmianę lub uchylenie zaskarżonej czynności lub jej zaniechania
– uzasadnienie skargi wraz ze wskazaniem dowodów
-podpis strony ( własnoręczny )
-ewentualne załączniki do pisma
Skargę należy wnieść do Sądu Rejonowego właściwego przy którym działa dany komornik. Jeżeli złożymy skargę w niewłaściwym Sądzie skutkować to będzie jej odrzuceniem .Sąd wówczas przekaże skargę do Sądu właściwego , należy jednak zaznaczyć że w tym czasie może upłynąć termin jej wniesienia. Skargę należy wnieść w terminie tygodniowym od dnia czynności lub jej zaniechania której skarga dotyczy. W przypadku gdy strona nie została poinformowana o terminie , czy też nie była obecna przy takiej czynności termin liczy się od dnia zawiadomienia lub od dnia o którym strona została poinformowana o tej czynności. Jeżeli wniesiona skargę po wskazanym terminie zostanie ona odrzucona.
Dodatkowo ustawodawca przewiduje wniesienie skargi w innych terminach tj:
– jeżeli skarga dotyczy zaniechania umorzenia postępowania egzekucyjnego – taka skarga może zostać złożona w każdym czasie
– jeżeli skarga dotyczy czynności komornika w toku licytacji nieruchomości – może zostać wniesiona natychmiast w formie ustnej lub sędziemu nadzorującemu licytację
-jeżeli skarga dotyczy udzielenia przybicia w licytacji ruchomości – może zostać złożona jeszcze w trakcie takiej licytacji i zostanie dołączona do protokołu
W myśl art. 98 i nast. KPC wniesienie skargi na czynności komornika wiąże się z uiszczeniem opłaty stałej określonej kwotowo na sumę 100zł .Jeżeli jesteśmy stroną w postępowaniu ( wierzycielem lub dłużnikiem) możemy domagać się od drugiej strony zwrotu kosztów postępowania związanego z wniesieniem skargi. Właściwy Sąd w sprawie rozpatrzy wniosek i uzasadni zwrot kosztów. Odwołując się do Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych tj: art. 25 ust 1 pkt.1 oraz art. 102 ust. 1-2 , możemy ubiegać się o zwolnienie z opłaty za skargę .warunkiem zwolnienia jest uzasadnienie dotyczące stanu majątkowego strony wskazując przy tym sytuację materialną. Wniosek wraz z oświadczeniem o stanie majątkowym należy złożyć w Sądzie. Formularz oświadczenia jest zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Postępowanie związane z rozpatrzeniem skargi następuje przez badanie jej pod względem formalnym , w przypadku wystąpienia braków formalnych strony zostaną o tym fakcie powiadomione i wezwane do ich uzupełnienia .Jeżeli skarga jest wolna od braków formalnych zostaje skierowana do Komornika , który sam uwzględnia skargę albo sporządza pisemne uzasadnienie zaskarżonej czynności i przekazuję sprawę wraz z aktami do sądu. Skarga rozpoznana jest na posiedzeniu niejawnym , bez udziału stron , w terminie tygodniowym od momentu jej wpływu do sądu. Rozstrzygnięcie sprawy następuje w formie postanowienia w którym skargę uwzględnia się lub oddala. W przypadku gdy skarga zostaje uwzględniona sąd postanawia o uchyleniu albo zmianie czynności komornika , a jeżeli zaskarżono zaniechanie czynności wówczas sąd może nakazać komornikowi jej wykonanie.