Pełnomocnictwo odgrywa ważną rolę w nie tylko w procesie postępowania jest istotne również w sprawach indywidualnych czy też gospodarczych gdzie mocodawca otrzymując pełnomocnictwo reprezentuję daną osobę bądź firmę , stanowi dokument który jest potwierdzeniem działań na rzecz osoby która złożyła oświadczenie woli .Udzielenie pełnomocnictwa z reguły następuje na piśmie jest jednostronną czynnością prawną nadającą określone upoważnienie , może zostać złożone ustnie do protokołu sprawy bądź w chwili obecnej również w formie dokumentu elektronicznego .
Istotną pełnomocnictwa jest zakres jego umocowania , możemy tutaj wyszczególnić :
– pełnomocnictwo ogólne
– do określonego rodzaju spraw
– do poszczególnych czynności
Ważne jest również pełnomocnictwo procesowe które dotyczyć może wszystkich łączących się ze sprawa czynności procesowych , a także czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji , może zostać również udzielone adwokatowi , Radcy Prawnemu w drodze określonego postępowania bądź może dotyczyć nawet odbioru wszelkich pism dokumentów .
W myśl art. 33 § 2a KPA czytamy że pełnomocnictwo może zostać wniesione droga elektroniczną pod warunkiem zastrzeżenia przepisów ustawy o informatyzacji podmiotów publicznych (…), gdzie oznacza że pełnomocnictwo elektroniczne będzie ważne pod warunkiem identyfikacji przez osobę która je udzieliła .Sposoby te przewiduje w/w ustawa wskazując min. bezpieczny elektroniczny podpis, profil zaufany w Epuap , oraz inne technologie udostępniania danych przez organy administracji publicznej .Treść pełnomocnictwa może określać wskazanie konkretnych czynności jakie może dokonywać pełnomocnik. Zgodnie z regulacjami Kodeksu Cywilnego pełnomocnikiem może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych .W zakresie spraw gospodarczych pełnomocnik pełni funkcję zastępcy przedsiębiorcy w różnych sprawach które mogą dotyczyć występowania przed organem administracji publicznej. Zgodnie z art. 32 KPA strona w postępowaniu może udzielić pełnomocnictwa , wyjątkiem jest charakter czynności w których stawiennictwo strony jest obowiązkowe. Takie czynności uregulowane zostały wyroku z 8 grudnia 2008 r. III SA /WA 2027/2008 WSA w Warszawie określając że stawiennictwo osobiste strony stanowi czynności w których jego nieobecność mogła by spowodować oddalenie postępowania bądź jego wydłużenie w takim celu obecność strony może dotyczyć głownie przesłuchania lub stwierdzenia jej tożsamości .Ustanowienie pełnomocnika stanowi działanie strony za jego pośrednictwem w danej sprawie dotyczyć może wszelkich skutków prawnych związanych nie tylko z samym postępowaniem przed organem administracji publicznej ale także dotyczy pism i dokumentów oraz doręczeń pism.( art. 33 §3KPA).Istnieje również brak konieczności posiadania pełnomocnictwa ale tylko w sprawach mniszej wagi , organ administracji publicznej może wówczas nie żądać pełnomocnictwa . Nastąpić to może gdy pełnomocnikiem jest chociażby członek rodziny .Przepisy KPA nie wskazują aby pełnomocnik musiał posiadać szczególne umiejętności czy też musiałby się zajmować zawodowo obroną strony w postępowaniu .
W przypadku spraw gospodarczych bardzo często pełnomocnikami mogą być :
-adwokaci
-radcy prawni
– wyjątkowo w sprawach gównie dotyczących własności przemysłowej może być rzecznik patentowy
Profesjonalny pełnomocnik sam prowadzi sprawę danego przedsiębiorcy , korzysta z uprawnienia do samodzielnego sporządzania odpisu pełnomocnictwa jak również do prowadzenia korespondencji w imieniu przedsiębiorcy z organem administracji publicznej .
W momencie wprowadzania procesu cyfryzacji pełnomocnictwo elektroniczne jest skuteczne po wejściu w życie nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne ( art. 10ust. 1 ) , natomiast w pozostałych przypadkach stosuje się przepisy które obowiązują dotychczasowo. Ważnym elementem za udzielenie pełnomocnictwa jest pobierana opłata w wysokości 17 zł która zawsze należy wpłacić na rachunek bankowy urzędu miasta ( gminy) właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa lub miejsce zamieszkania strony . Bardzo często zdarza się że opłaty wpływają na rachunek bankowy bezpośrednio do Sądów co prowadzi do wydłużenia procesu postępowania z uwagi na błędne wpłacenie kwoty za pełnomocnictwo.
Istotą w postępowaniu w sprawach gospodarczych jest fakt udzielenia pełnomocnictwa na podstawie prokury udzielanej dla osoby fizycznej posiadającej pełną zdolność do czynności prawnych którego udzielić może każdy przedsiębiorca podlegający wpisowi do rejestru przedsiębiorców (KRS) . Prokura natomiast stanowi upoważnienie do dokonania czynności w postępowaniu sądowym jak i pozasądowym związanym z prowadzeniem przedsiębiorstwa . Wyjątkiem jest fakt że prokury nie można przenieść na inna osobę , prokurent natomiast może udzielić innej osobie pełnomocnictwa szczególnego ale tylko do poszczególnych spraw.