Cyfryzacja gospodarki niesie za sobą olbrzymie zmiany w dostępnie do rynku.
Celem jest tutaj wzmocnienie nauki wraz z przemysłem , oraz wspieranie producentów w zastosowaniu nowej technologii wzmocnienie ich konkurencyjności.
Istotne znaczenie ma tutaj czerpanie korzyści z handlu oraz usług elektronicznych co wymagane jest zastosowanie podstawowych kompetencji cyfrowych które motywują przedsiębiorcę do zastosowania nowoczesnych rozwiązań.
Jednolity rynek cyfrowy to strategia Komisji Europejskiej która wprowadza nową formę konkurencyjna na globalnym rynku handlu i usług elektronicznych. Działania te przyczynią się do zwiększenia wydajności funkcjonowania obszarów tj:
-dostęp konsumentów i przedsiębiorców do towarów i usług cyfrowych poprzez ułatwienie transgranicznego handlu elektronicznego , dodatkowo ułatwienie w rozwiązaniu problemu z brakiem dostępu do treści i usług elektronicznych poza granicami kraju , a także unowocześnienie prawa autorskiego oraz wszelkich spraw finansowo – rozliczeniowych w handlu elektronicznym
-stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju sieci i usług cyfrowych w szczególności pobudzenie inwestycji w infrastrukturę , poprawa koordynacji miedzy państwami członkowskimi w obszarze zarządzania oraz rosnące zainteresowanie platformami usług .
-maksymalizowanie potencjału wzrostu gospodarki również w powiązaniu z gospodarka cyfrową .
Realizacja powyższych obszarów wymaga w pierwszej kolejności zniesienia różnic pomiędzy światem tradycyjnym a cyfrowym coraz więcej towarów i usług sprzedaje się przez Internet. Komisja Europejska wprowadzając strategię zwraca szczególną uwagę na problemy związane z uzyskaniem dostępu do różnych działań w Internecie a także na warunki konkurencji niezależnie od obywatelstwa czy miejsca zamieszkania. Kolejnym ważnym aspektem jest również tworzenie odpowiednich warunków rozwoju sieci i usług cyfrowych w szczególności rozwoju nowej infrastruktury , odpowiedniej oferty usług cyfrowych oraz sprzyjających warunków do inwestowania. Potencjał wzrostu gospodarki to obszar oznaczający niezbędne inwestycje w infrastrukturę cyfrową oraz nowoczesne technologie. Wzrost ten zwiększy konkurencyjność przemysłu a także zwiększy liczbę użytkowników gospodarki cyfrowej ,
Budowanie jednolitego rynku cyfrowego jest przygotowaniem na przyszłość i utrzymaniem wysokiego standardu życia obywateli. Głównym celem strategii jednolitego rynku cyfrowego jest wprowadzenie inwestowania w sieci cyfrowe w szczególności dla przedsiębiorstw innowacyjnych które są kluczowi dla gospodarki cyfrowej . Rozwój przedsiębiorcy innowacyjnego obecnie wskazuje potrzebę lepszego dostępu do finansowania w tym także kapitału własnego , w przypadku wprowadzenia takich założeń przedsiębiorca może odnieść sukces nie tylko w obszarze finansów ale także wspierania rozwoju rynku.