Korupcja gospodarcza to wszelkie akty przekupstwa które mogą wpływać na przebieg i realizację różnych działalności gospodarczych , może też pojawić się w formie łapówki którą trudno wychwycić. W myśl art. 1 ust.3 ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym pojęcie korupcji posiada szeroki zakres znaczenia ,obejmuje min. obiecywanie, wręczanie ,żądanie czy tez przyjmowanie bezpośrednio lub pośrednio korzyści majątkowych w zamian za działanie lub zaniechanie działania w wykonywaniu funkcji publicznej .Możemy wyróżnić korupcje :
-
Wypadek mniejszej wagi – za który grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jeśli więc wystąpią odpowiednie okoliczności udzielenia korzyści majątkowych, albo ich przyjęcia, np. gdy przyniosły niską szkodliwość społeczną, to można spodziewać się, że wpłynie to łagodząco na wyrok sądu.
-
Typ kwalifikowany – za wyrządzenie znacznej szkody majątkowej podlega pozbawieniu wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Znamienne jest tutaj pojęcie szkody, czyli wysokości straty wyrządzonej przedsiębiorstwu (bądź też innej jednostce gospodarczej), w której sprawca reprezentował, pełnił ważne funkcje albo po prostu zajmował stanowisko. Przypominamy, że w chwili obecnej znaczna szkoda majątkowa to kwota przekraczająca 152.000zł.
Korupcja gospodarcza stanowi przeszkodę w rozwoju ekonomicznym ale także handlowym w szczególności cen które wzrosły i nie są ekonomicznie uzasadnione ma to związek z naruszeniem zasady konkurencji co przyczynia się do obniżenia wydajności pracy przedsiębiorstwa .Osłabienie to powoduje niszczenie wolnego handlu co doprowadza do kryzysów społecznych i ekonomicznych.
Korupcja może również występować wewnątrz sektora publicznego , w sektorze prywatnym lub między tymi podmiotami, natomiast relacje zachodzące miedzy przedstawicielami podmiotów działających w tych sektorach lub grupami przedstawicieli . Mogą także działać w interesie określonych podmiotów , lub własnym . Wewnątrz sektora publicznego korupcja może występować w sferach gdzie podejmowane są decyzje gospodarcze w szczególności dotyczące koncesji, licencji i pozwoleń. Bardzo często korupcja może pojawić się również w stosunku do przedsiębiorców w sferze biznesowej w szczególności w sferze uzyskania lepszej pozycji konkurencyjności .Korupcja w sektorze prywatnym dotyczy głownie obrotu gospodarczego w szczególności gdy kierownik w jednostce organizacyjnej wykonuje działalności gospodarcza lub jednocześnie pracuje na umowę zlecenie , dzieło i udziela korzyści majątkowej osobie nieuprawnione. Korupcja ta może występować w postaci korupcji menadżerskiej naruszając prawa przedsiębiorcy w postaci interesów gospodarczych , prawidłowego funkcjonowania i zaufania społecznego .
Przedsiębiorcy którzy prowadzą działalności gospodarczą w nieuczciwy sposób mogą spodziewać się :
1. odpowiedzialności karno – cywilnej
2. groźby ujawnienia nielegalnych działań, w przypadku korzystania z „pomocy” środowisk przestępczych, co z kolei wpływa na obniżenie bezpieczeństwa pracowników i mienia firmy.